Herkesi Bıktırmış, Yıldırmıştı, Her Gün Değişiyordu, Artık Tarihe Karışacak: Resmi Adım Atılıyor

Ticaret Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeme getirdiği “ambalaj üzerine etiket” uygulaması için harekete geçiyor. SABAH’ın ulaştığı bilgilere göre, uygulama ile ilgili detaylar netleşmeye başladı.

ÜÇLÜ KOMİSYON FİYATLARI BELİRLEYECEK

Ambalaj üzerine fiyat etiketi üçlü bir komisyon tarafından belirlenecek. Bu komisyonda bakanlık yetkililerinin de yer alması öngörülüyor. Üretici, toptancı ve perakendecilerle birlikte çalışacak olan komisyon, tavsiye fiyatlarına karar verecek.

MARKETLERİN TEKELİ KIRILACAK

Belirlenen tavsiye fiyatlarına uyulmasıyla marketlerin her hafta değişen etiket fiyatları son bulacak. Bu uygulama ile rekabet artacak, tekelleşme engellenecek.

TÜKETİCİLERE FİYAT KIYASLAMA İMKANI

Tavsiye fiyatları, üretim tarihiyle birlikte ambalajlara basılacak. Bu sayede tüketici, ürünün ne zaman üretildiğini ve tavsiye edilen fiyatı kolayca görebilecek. Fiyatları kıyaslayarak tercihlerini yapabilecek.

FIRSATÇILARA GEÇİT YOK

Yeni uygulama ile fırsatçılığın önüne geçilecek. Perakendeciler, tavsiye edilen fiyatların üzerine çıkarak tüketicileri mağdur etmeyecek.

STOKÇULUK ÖNLENİYOR

Ambalajlara basılan tavsiye fiyatları sayesinde stokçuluk da önlenmiş olacak. Ürünler hızla raflara gelerek tüketiciye daha hızlı ulaşacak.

AMBALAJ FİYATLARINI DEĞİŞTİRMEK SUÇ OLACAK

Tavsiye fiyatlarının üzerine farklı bir fiyat koyulması suç teşkil edecek. Bu sayede rekabetin korunması sağlanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x