Araba sahiplerine kötü haber: Bu arabaların trafiğe çıkamayacağı açıklandı

SEDDK’dan yapılan açıklamada, 14 Temmuz 2007 tarihli Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelik kapsamında, 2024 yılı Ocak ayında belirlenen araç grupları ve kullanım türlerine göre uygulanan baz primlerin Şubat 2024 itibarıyla %10 oranında artırılacağı belirtildi.

Yapılan açıklamada, “Bu kapsamda, 1 Şubat 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, otomobil ve kamyonet gibi motorlu kara taşıtlarına uygulanan trafik sigortası primleri, 1 Ocak 2024 tarihi itibariyle belirlenen baz primlere %10 oranında ilave edilerek hesaplanacaktır” denildi.

Zamdan etkilenecek araçlar

Zamdan, Türkiye’de kayıtlı olan tüm motorlu kara taşıtları etkilenecek. Bu kapsamda, otomobil, kamyonet, minibüs, otobüs, kamyon ve motosiklet gibi araçlarda zorunlu trafik sigortası primleri artacak.

Zamın nedenleri

SEDDK’dan yapılan açıklamada, zam kararının gerekçeleri olarak, “son dönemde yaşanan ekonomik gelişmeler ve buna bağlı olarak artan maliyetler” gösterildi.

Zorunlu trafik sigortası nedir?

Zorunlu trafik sigortası, trafikte meydana gelen kazalarda, kazaya karışan araç sürücüsünün, kazada zarar gören üçüncü kişilerin mallarına veya canlarına verdiği zararları karşılamak için yaptırılan bir sigorta türüdür.

Zorunlu trafik sigortası yaptırmamanın cezası

Zorunlu trafik sigortası yaptırmayan sürücülere, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 18 inci maddesi uyarınca 1.296 TL para cezası veriliyor. Ayrıca, aracın trafikten men edilmesi gibi idari yaptırımlar uygulanabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir