MEB’den Son Dakika Değişikliği: O Sınıflarda Yazılı Sınav Olmayacak

Melli Eğitim Bakanlığı (MEB), okulların açılmasına kısa bir süre kala yeni bir karar aldı. Alınan karara göre 1, 2, 3 ve 4’üncü sınıflarda sınav yapılmayacak, ortaokul ve liselerde ise sınavlar merkezi yapılacak. 

Üç aylık yaz tatili ardından öğrenci ve öğretmenlerin heyecanla beklediği yeni eğitim ve öğretim yılı yarın başlıyor. Yeni eğitim yılı başlamadan MEB tarafından yapılan değişiklikleri haberimizde sizler için derledik.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ‘Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği’nde yer alan bilgiye göre, ilk üç sınıfta olduğu gibi 4’üncü sınıf öğrencileri sınava girmeyecek. 

Orta okul ve liselerde ise sınavlar ayın tarihlerde ve merkezi olarak yapılacak.

Öğrencilerin gelişim düzeyleri, öğretmen rehberliğinde gerçekleştirilen bireysel ve grupla yapılan etkinliklere katılım gözlem formları, oyun temelli değerlendirmeler ve verilen görevleri yerine getirme amaçlı ölçme araçları ile takip edilecek. Böylece, ilkokul 4’üncü sınıflarda yazılı sınav saati uygulaması yapılmayacak. 4’üncü sınıflarda öğrenci notları, öğrenci gelişim dosyasına göre verilecek.

Ortaokul ve liselerde yapılacak sınavlarda tüm öğrencilere aynı sorular yöneltilecek. Sorular ‘Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ tarafından hazırlanacak.

Ülke ve il geneli ortak yazılı sınav, farklı soru türlerinden oluşabilecek. Çoktan seçmeli test ile açık uçlu sorular hem ayrı hem de bir arada öğrencilerin karşısına çıkabilecek. Ancak ilk aşamada ülke ve il geneli sınavlar çoktan seçmeli test şeklinde olacak. Ortak sınav dışında okul genelinde uygulanacak sınavlar ise yazılı olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir